Chicken Math | Real Life Math

IMG_20160628_125502076

De-boning chicken today! A while back I ran across a deal! $0.34/lb for chicken leg quarters! Can’t beat that. Anyway, I’m needing room in the freezer, so I’m putting 20 lbs of frozen chicken in the roaster at night at 200 degrees. In the morning, I turn it up for a little while just to get them good and done. Then I de-bone them and put them in the freezer again along with their broth.

There’s a real life math problem here for you! Which is the better buy boneless chicken breasts or chicken leg quarters if you look solely at meat yield?

I looked it up and found that leg quarters have an approximately 62% meat yield as compared to boneless, skinless chicken breasts. To figure out what the price of the actual meat is, divide the price by 0.62.  

$0.34/0.62=$0.548/lb. Chicken breasts were on sale that day for $1.99/lb. The breasts usually cost $2.99/lb. Yep, I got a great deal!

What is the last bargian you came across?

Leave a Reply

Your email address will not be published.